Voisiko HSP:n aiheuttamia vahinkoja korjata rasvahapoilla?

Tutkimus osoittaa, että rasvahapot voivat tukea aivojen energiantuotantoa ja tarjota uuden hoitosuunnan HSP:n kaltaisille sairauksille.

Kuva: Shutterstock / tekoälyn generoima

Uudet tutkimustulokset haastavat vakiintuneen käsityksen aivojen energiantuotannosta. Helsingin yliopiston ja Queenslandin yliopiston tutkimus osoittaa, että hermosolut eivät käytä energiaa vain sokerista, vaan voivat polttaa myös rasvaa – ja valmistaa sitä itse, kun energiantarve kasvaa. Prosessi on mahdollinen DDHD2-proteiinin avulla. 

Löydös voi avata tien uusille hoidoille aivojen aineenvaihduntasairauksissa. Perinnöllisiin spastisiin parapareeseihin (HSP – Hereditary Spastic Paraplegia) lukeutuvassa HSP54-sairaudessa DDHD2 ei toimi normaalisti, jolloin hermosolut eivät pysty käyttämään rasvoja energianlähteenä. Tämä johtaa jo nuorella iällä alkaviin liikkumisen ja ajattelun vaikeuksiin.

Tutkimusryhmä onnistui kuitenkin herättämään laboratoriossa viljeltyjen, viallisten hermosolujen energiantuotannon antamalla niille erikseen valmistettuja rasvahappovalmisteita. Muutos nähtiin alle kahdessa vuorokaudessa.

– Tämä on mullistava löydös, sanoo tohtori Merja Joensuu, joka johti tutkimusta Australian biotekniikan ja nanoteknologian instituutissa. 

– Näytimme, että terveet hermosolut käyttävät energianlähteenä rasvoja. Kun tämä reitti katkeaa HSP54:n kaltaisissa sairauksissa, vahingot voidaan ehkä estää tai korjata rasvahappopohjaisella terapialla. 

Seuraavaksi tutkijat arvioivat hoitojen turvallisuutta ja tehoa esikliinisissä malleissa. Tavoitteena on myös selvittää, voisiko rasva-aineenvaihdunnan hyödyntäminen auttaa muiden, aiemmin parantumattomien aivosairauksien hoidossa.

Uuden hoitomuodon kehittämisessä hyödynnetään uusia aivokuvantamistekniikoita. Tutkijat uskovat, että läpimurto voi mullistaa paitsi alan käytännöt, myös ihmisten elämän. 

Lue tutkimusartikkeli

Mainos (teksti jatkuu alla)

Mainos

Mainos päättyy

Tule mukaan neuroyhteisöön

Neuroliittoon kuuluu 27 jäsenyhdistystä, joissa on jäseninä n. 10 000 MS-tautia, neurologista harvinaissairautta tai essentiaalista vapinaa sairastavaa läheisineen. Yhdistykset tarjoavat asiantuntemusta ja vertaistukea sekä erilaisia vapaa-ajan aktiviteetteja sairastuneille ja heidän läheisilleen. Jäseneksi voivat liittyä sairastuneet, läheiset tai muutoin toimintaa kannattavat ihmiset ja yhteisöt. Yhdessä muodostamme neuroyhteisön.

Liity jäseneksi